7 Mayıs 2016 Cumartesi

TOAW III - Brusilov Taarruzu (1. Kısım)

Batıda ve İtalyan cephesinde müttefiklerinin üstündeki baskıyı azaltmak ve daha önceki başarısız Naraç Nehri taarruzu sonucu ordusunun bozulan moralini düzeltmek isteyen Rusya, Galiçyadaki Avustro-Macar birliklerine yönelik, ana hedefleri bir önceki sene İttifak Kuvvetlerine kaybedilmiş Kovel ve Lviv olan yeni bir taarruza geçme gerekliliğini düşündüler. Rus genelkurmayı STAVKA'ya planını sunan Aleksei Brusilov birliklerinin çoğunu İtalyan cephesine kaydırmış Avusturya-Macaristan ordusu karşısında sayısal bir üstünlüğe de sahipti.

Aleksei Brusilov


Rus şok birlikleri

General Brusilov'un daha sonra Almanların batı cephesindeki taarruzlarına da ilham kaynağı olacak sızma taktiklerini kullanan Rus şok birliklerine ek olarak o dönemin genel modası aksine uzun bir topçu ateşi yerine kısa, devasa ve isabetli bir topçu ateşi ile taarruzuna başlayan Brusilov, Avustro-Macar ordusunun cephe hattını yarmayı başardı ve bu taarruz İtilaf devletlerinin savaştaki en büyük başarısı oldu.

-PLAN-


Bu taarruz için elimizde bulunan 40'tan fazla piyade tümenine ek olarak 15 süvari tümeni ve topçu birlikleri ile daha sonra STAVKA tarafından cepheye gönderilecek takviye birlikler de bulunmakta. Sayıca üstün olduğumuz noktalarda Avustro-Macar birliklerine yaptığımız saldırılar sonucu oluşan boşluklardan ilerleyeceğiz ve kaçış yollarını kapatacağız.  

8. ve 11. Ordu ortak bir harekat ile Dubno'ya saldıracaklar. 7. Ordu ise işaretlediğim A-M birliğine saldıracak ve açılacak boşluktan ihtiyattaki süvari birlikleri ilerleyip Stanislau'yu ele geçirecekler ve Czernowitz'i ele geçirmiş 9. Ordu ile buluşacaklar, 9. Ordunun bir bölümü ise Karpatya Dağlarına doğru ilerleyerek Dorna-Watra ve Cimpulung'u ele geçirirken Kuty üstünden 7.Ordu ile ortaklaşa yürütülecek Przemysl taarruzunun güney kanadını korumak ile görevli olacak. Daha kuzeyde ise 11.Ordu eğer gerekirse 7. Ordunun da yardımı ile Brody'i ele geçirecek ve yine 7. ve 11. Ordunun bir kısmı 8. Ordu'ya Kovel taarruzunda yardımcı olmak için ilerlerken bir kısmı ise Chelm'e doğru takviye birliklerin yolunu kesmek ve Kovel'i savunan A-M birliklerini kaçış yolunu kesmek için ilerleyecek. 8.Ordu ise bu sırada Kovel'i savunan birlikleri yerinde tutacak ve cepheyi yarmak için çeşitli taarruzlar gerçekleştirecek. 8. Ordunun bölgesinde oklarla işaretlediğim yerlerde cephenin yarılacağını tahmin etmekteyim ancak bataklıkların yoğun olduğu bir bölge olduğu için diğer kısımlar kadar hızlı bir şekilde ilerleyemeceğimizi düşünüyorum, Ancak kuzeydeki süvari birliklerim ile onlara yeterince problem çıkaracağımı ve diğer üç ordum ile yapacağım manevranın başarıya ulaşacağını düşünüyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder